Priroda tjera drveće da pusti duboko korijenje prije no što urodi plodom, a čak se i to čini postupno.“

Sveti Vinko Paulski

Dragi prijatelji i dragi podupiratelji Depaula,

Danas vam želimo približiti jednu neobičnu priču u kojoj mali David razvije prijateljstvo s moćnim Golijatom na (iznenađujuće) obostrano dobro. Tako bar mi doživljavamo našu prvu ikad suradnju s tvrtkom koja već dugi niz godina ima dominantnu ulogu u naftnom poslovanju u Hrvatskoj i kontinuirano je pri samom vrhu liste domaćih dioničarskih tvrtki po tržišnoj kapitalizaciji.

Vjerojatno nagađate da se radi o Ini kojoj smo istinski zahvalni što je, uključivši Depaul u svoj 11. „Zeleni pojas“ postala važan član naše nesavršene, ali tople i skrbne Deapul obitelji. Time je INA postala i krucijalno gorivo za mnoge naoko male, ali životno presudne promjene u našoj riječkoj zajednici beskućnika i osoba izloženih riziku od beskućništva. Svaki je naš korisnik, zahvaljujući potpori Ine, imao prilike usvojiti vještine sadnje i uzgoja autohtonog aromatičnog bilja poput kadulje, smilja, lavande, lovora, nara, ružmarina, mirte, konopljike, tamarisa i duda. To očuvanje lokalne bioraznolikosti provodimo i u Lici koju nastojimo revitalizirati, jednako kao i srce grada na Rječini kojeg i svatko od vas (barem na svojem balkonu ili prozorskom oknu) može dodatno zazeleniti.

Naša dva Be-vrta ujedno su i dva eko područja unutar kojih koristimo isključivo glisnjak, tekuće ekološko gnojivo i bioenzime. Njih u sklopu projekta „Recikliraj, reaktiviraj i rehabilitiraj“, a uz podršku Ininog „Zelenog pojasa“, proizvode naši korisnici predvođeni stručnim edukatorima i podržavani Depaul volonterima. Reciklirajući kuhinjski otpad Kuće utočišta smanjujemo potrebu za odlaganjem smeća, ostvarujemo održivi razvoj bez da onečišćujemo prirodu pesticidima i umjetnim gnojivima, štedimo resurse i povećavamo mogućnosti radne aktivacije za sve marginalizirane.

Naposlijetku, INA je omogućila da sve proizvedeno distribuiramo i prezentiramo po župama te lokalnim sajmovima. Time je ova ambiciozna priča zatvorila puni krug od sjemenke do stola, od smeća do hrane za zemlju i biljke, od napuštenog ruralnog do napućenog urbanog okruženja, od beskućnika do društveno odgovornog i korisnog člana zajednice. Privođenjem ovog projekta svojem završetku, prizivamo u sjećanje zaključak našeg zaštitnika Sv. Vinka Paulskog da pomoć siromašnima mora biti stalna i organizirana, a ne jednokratna. Jedino na taj način možemo pokušati odgovoriti na potrebe najugroženijih među nama. Stoga se nadamo i molimo za nastavak ovog nesvakidašnjeg i po učincima moćnog prijateljstva koje premošćuje ljude s dijametralno suprotnih polova društvene ljestvice, potičući ih da zajednički kreiraju zeleniji, čišći, humaniji te Duhom više prožet i umreženiji svijet.

Doniraj
Tweet
Share
Share